В част трета от нашата видео поредица за "направи си сам " бавна мода най-накрая изследваме основополагащата техника Кинцуги. За да разберете как философията на Уаби-саби - която открива красотата в счупените неща - вдъхновява японското изкуство на керамиката, може да се върнете към първата статия, където също така ще научите как да поправите скъсани дънки в стил Кинцуги. Във втората част на поредицата можете да разберете как да поправите дупка с помощта на Кинцуги, създавайки забавен ефект на точки.
Сега ще се върнем към оригиналата техника на Кинцуги, за да разберем как да я използваме, за да поправим скъсана блуза.
Нашето трето, вдъхновено от Kintsugi, видео и стъпка по стъпка наставленията за „направи си сам“ показват колко е лесно да превърнете неприятното разкъсване в красива характеристика на дадена дреха.
Поправянето на разкъсване на блуза от тъкан, като памук, коприна или сатен, е почти неaвъзможно да се направи невидимо. Вместо да се опитвате да скриете прокъсаното, подчертайте го с помощта на Кинцуги техниката. Тази древна японска техника представлява сглобяване на счупена керамика, порцелан и други глинени съдове, използвайки златен лак, за да накара пукнатината да заблести като красива украса и да я превърне в желана характеристика, а не в нежелан дефект.
Какво е необходимо:
- обикновена тениска (или друга дреха, изработена от естествена тъкан)
- ленти за термо залепяне
- ютия
- златна боя за плат (използвахме боя за плат, която може да се нанесе директно от тубата)
Какво да правя:
1. Нарежете лентата за поправяне в размер и форма, достатъчно големи, за да покрие цялото разкъсване.
2. Обърнете тениската си наобратно, поставете лепящата лента върху разкъсването и изгладете, както е указано, за да поставите лепилото.
3. Обърнете тениската отново и се подгответе да „нарисувате пукнатините ".
4. По желание: нарисувайте контура на шарката, която искате да създадете, с молив, шивашка креда, маркер за плат или дори сапун. Ако платът е доста тънък и полупрозрачен, можете също да го нарисувате върху лист бяла хартия и да го поставите отдолу, така че да прозира и да можете да го прерисувате. За нас беше по-лесно да нарисуваме шаблона от ръка.
5. Опитайте се да нарисувате непрекъсната линия, за да създадете по-добър ефект.
6. Оставете достатъчно време да изсъхне и използвайте топлина, за да хване боята, преди да изперете тениската си.
7. Носете го с гордост!
Разбира се, показаният по-горе„ направи си сам “не е единственият начин да приложим метода на Кинцуги за превръщането на повреден стар предмет в ново и красиво произведение на изкуството. Ето някои алтернативни идеи за „направи си сам“ бавна мода за разкъсвания на тъкани.
- Вместо да използвате триизмерна боя за плат, можете да използвате четка, за да рисувате с обикновена златна боя за плат. Тази техника очевидно е малко по-близо до начина, по който японските майстори на Кинцуги правят нещата.
- Ако сте сръчни с иглата и конеца, можете да използвате златни конци, за да поправите разкъсването на блузата.
- При кинцуги понякога се заменя цяло парче порцелан или керамика с парче с подобни размери от друг счупен съд. Постигнете подобен ефект, като закърпите скъсаното с видимо различено парче плат, след което подчертайте шевовете със златна боя или декоративни шевове.
- Избрахме златното като почит към традиционната техника на Кинцуги, но нищо не пречи да изберете друга цветова комбинация, която да ви допада.
Image credits
Image of traditional kintsugi pottery: Shutterstock