В първата статия от нашата поредица за идеи за дрехи" направи си сам ", вдъхновени от японското изкуство Кинцуги, обяснихме как философията на Уаби-Саби - която намира красота в счупените неща - може да се впише в бавната мода като начин на живот. Прочетете повече за историята й и разберете как да поправяте скъсани дънки в стил кинцуги, тук.
Докато минаваме през нашите любими находки в гардероба, с всяка нова статия от тази поредица ще изследваме как можете да приложите една и съща идея и различни техники, за да отпразнувате красотата на малките несъвършенства.
Вторият ни видеоклип и ръководство стъпка по стъпка, вдъхновено от Кинцуги, ви показва колко лесно е да направите старите дрехи отново нови, без да се налага да шиете.
Вълната е ценен природен ресурс и страхотно, гъвкаво влакно. Това е материал, който е склонен към износване, раздиране и нахапване от молци - но също така е доста лесен за поправка. Традиционните методи за поправяне на вълна се опитват да бъдат „невидими“, но обикновено следите от ремонта се виждат. Освен това, перфектното закърпване изисква голямо умение и търпение. Ако не можете да шиете, резултатите вероятно ще бъдат доста неугледни. Плъстенето на парчета сурова вълна е забавна и лесна алтернатива на закърпването. Направете неправилно съвпадащи кръпки като акцент, а не недостатък - в духа на Кинцуги - като следвате нашето просто видео за „Направи си сам“.
Какво е необходимо:
- вълнен пуловер на дупки (нашите са от ужасни молци)
- един комплект за кърпене на сурова вълна Woolfiller
- игла за сплъстяване (включена в комплекта)
- блок от пяна (включен в комплекта)
Какво да правите:
1. Изберете контрастен цвят вълна или няколко цвята. Не забравяйте, че не се опитваме да скрием несъвършенствата в дрехата. Вместо това ги превръщаме в красиво и смело изявление.
2. Поставете блока от пяна под отвора
3. Откъснете малко късче вълна - започнете с по-малко от количеството, което смятате, че ще ви трябва. Винаги можете да добавите още след това.
4. Придържайте суровата вълна на мястото директно над отвора и започнете да я напъхвате в дупката с малки убождания с иглата. Внимавайте с пръстите си!
5. Можете по всяко време да натискате равномерно краищата на необработената вълна, за да създадете кръгла форма, или да добавите още, ако е необходимо.
6. Преминете към следващата дупка от молци с различен цвят. (Също така поправихме малка дупка в задната част на врата в подходящ цвят, тъй като не искахме да привлича внимание)
7. Носете го с гордост!
Разбира се, методът Woolfiller (запълване на дупки с парчета вълна) не е единственият начин да преправите старите дрехи. Ето няколко други идеи за поправяне на повредени вълнени пуловери..
- Вместо да използвате метода за сплъстяване на вълна, за да поправяте дупки от молци, можете да ги зашиете с прежда в контрастен цвят. И тъй като не се опитвате да направите ремонта незабележим, не е нужно да обръщате толкова внимание на перфектни шевове.
- Зашийте привличащи вниманието копче, пайети или малки перли върху всяка дупка от молци, като так добавяте допълнителен красив елемент.
- Ако дупките са на лактите, добавете нашивки. Натиснете тук за видео, показващо как се прави.